Na początku warto zadać sobie pytanie czy takie urządzenie jak ClassPad można jeszcze nazywać kalkulatorem. W języku polskim stosownego określenia nie ma. Wygląd ma nieco niestandardowy, bardziej pada niż kalkulatora, i tak też się go obsługuje. Przejdźmy jednak do ważniejszych szczegółów:

  • Ekran dotykowy (obsługiwany za pomocą rysika): 160 x 240 pikseli;
  • Pamięć: Flash ROM 500Kb pamięci dla użytkownika, (czyli to, co na nim zrobimy), 4 MB na aplikacje dodatkowe add-in (instalowane w postaci ikon w głównym menu).;
  • Procesor: Hitachi SH7291 RISC processor of 32 bits, 32MHz;

Patrząc na inne modele Casio, takie dane robią wrażenie! Kalkulator ma rzeczywiście bardzo duże możliwości.
Posiada następujące wbudowane aplikacje:

NAZWA

OPIS


Jest to aplikacja liczbowa do obliczeń matematycznych. Można wykorzystywać ją do obliczeń arytmetycznych uwzględniających także listy i macierze. Dostępny jest tutaj naturalny zapis ułatwiający wprowadzanie wyrażeń matematycznych.


Jest narzędziem dokumentacyjnym. Pozwala na wprowadzanie różnego rodzaju notatek zawierających odnośniki do wcześniej wymienionych aplikacji.

Wykonywanie różnorodnych obliczeń statystycznych oraz rysowanie wykresów. Dane wprowadzane są do list podobnych jak w programie Excel.

Pozwala na wprowadzanie i rysowanie równań, nierówności, wyrażeń parametrycznych oraz wykonywanie różnych operacji analitycznych (wyznaczanie punktu przecięcia, maksimum, minimum...)

Narzędzia do pracy z ciągami oraz wyrażeniami typu rekurencyjnego

Umożliwia rysowanie funkcji kolistych, parabolicznych, eliptycznych oraz hiperbolicznych.

Rysowanie wykresów trójwymiarowych o wzorze z=f(x,y)

Jeśli ktoś miał do czynienia z programem Cabri, to ta aplikacja jest bardzo do niego podobna. Pozwala na rysowanie i analizowanie figur geometrycznych. Możliwe jest również wykonywanie animacji, które pozwalają oglądać jak zmienia się figura według wprowadzonych warunków.

Uzyskiwanie wartości każdej zmiennej w równaniu bez potrzeby przekształcania lub upraszczania równania.

Tworzenie prezentacji ze zrzutów z ekranu innych aplikacji.

Tworzenie programów w języku wewnętrznym kalkulatora typu basic.

Przesyłanie danych pomiędzy kalkulatorem a komputerem lub innym ClassPadem.

Ustawienia systemowe


Poza tym standardem Casio dostarcza nam jeszcze inne add-in (do pobrania na stronie Casio):
Econ - obsługa analizatora danych EA-200
Spreadsheet - arkusz kalkulacyjny

Brak pełno-wymiarowej klawiatury kalkulatora naukowego uzupełniają klawiatury wirtualne wyświetlane na ekranie i obsługiwane za pomocą rysika:


Klawiatura matematyczna

Klawiatura alfabetyczna. Dostępne są tutaj różnego rodzaju symbole matematyczne i nie tylko.

Katalog wszystkich dostępnych poleceń ClassPada

Klawiatura umożliwiająca wprowadzanie wyrażeń matematycznych w naturalnym zapisie.Obecnie można się spotkać z dwoma modelami ClassPada: ClassPad 300 oraz ClassPad 300 Plus. Tutaj przedstawiam podstawowe różnice pomiędzy tymi kalkulatorami.
Kalkulator jest na tyle rozbudowany, że właściwie nie ma sensu dalsze przedstawianie jego podstawowych możliwości na łamach tej strony. Aby lepiej się z nim zapoznać, proponuję ściągnięcie programu ClassPad Manager dostępnego tutaj. Jest to program do komunikacji kalkulatora z komputerem i umożliwia także korzystanie z wirtualnego ClassPada.

Na koniec zobaczmy co się kryje pod jego obudową. Młotek, śrubokręt i ..... mamy następujące widoki: (ale lepiej nie róbcie tego ze swoim kalkulatorem...)

Detail otevírání ClassPadu Odejmutý zadní kryt Vyklopený displej Displej ClassPadu Zadní strana displeje ClassPadu Detail horních obvodů pod displejem Detail dolních obvodů pod klávesnicí Velký detail horní části Velký detail prostřední části Propojení horní a dolní části, zobrazení speakeru Velký detail dolní části

Ja jeszcze nie próbowałem i szczerze mówiąc na razie nie zamierzam :)